X
Wyszukaj

Co warto zobaczyć ?


 

Florencka katedra Santa Maria del Fiore

Po Florencji można spacerować bez konkretnego celu upajając się widokami zabytkowej architektury, polecamy jednak najpierw kupić przewodnik i przygotować plan zwiedzania w zależności od czasu jakim się dysponuje.
Zależnie od Państwa wrażliwości Florencja może być gwoździem programu zwiedzania Toskanii lub wręcz odwrotnie. Powszechny jest tutaj problem znalezienia miejsca parkingowego, chaotyczny ruch samochodowy, zwariowani kierowcy skuterów i niezrozumiałe nawet dla tubylców znaki drogowe.
Ale kiedy już znajdzie się miejsce parkingowe i przebijecie się do centrum przez tłum wycieńczonych turystów Państwa oczom ukarze się duma Florencji – katedra Santa Maria del Fiore na Piazza del Duomo. Miasto rozciąga się po obu brzegach rzeki Arno, łączy je wiele mostów. Najstarszych z nich to Ponte Vecchio zbudowany w 1435 roku na którym można kupić wyroby florenckich złotników. Nieopodal Ponte Vecchio znajduje się ogromny gmach Palazzo Pitti zbudowany w 1457 roku.

Rodzina Bartolucci od pokoleń prowadzi bajkowy sklep z zabawkami wykonanymi w całości z drewna.

 

Piazza dei Signori – jedna z najpiękniejszych starówek we Włoszech. Z kopią rzeźby Michała Anioła – „Dawid” (oryginał znajduje się w Galerii Akademickiej). W tym dniu na piazza dei Signori strażacy florenccy obchodzili swoje święto i z tej okazji zaprezentowali zabytkowe pojazdy strażackie. Wszystkiego można było dotknąć, uruchamiając syreny i robić zdjęcia z emerytowanymi strażakami w strojach z różnych lat.

Rumuńska grupa muzyków ulicznych


 

 

Trattoria Osenna, wnętrze oraz ogród pod glicynią.  Główna ulica Dante Alighieri

 

 

Uliczka w San Quirico d’Orcia


Na drodze z Pienzy do Montalcino położone jest malownicze etruskie miasteczko - San Quirico d’Orcia. Zostawiając samochód za murami miasta i udajemy się na spacer główną ulicą imienia Dante Alighieri, przy której znajdziemy wszystkie zabytki tego urokliwego miasteczka. Obowiązkowa przerwa w Trattoria Osenna gdzie serwuje się posiłki przygotowane z produktów pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego. Uwaga: w środę nieczynne!

Fragment muru i wejścia do ogrodów miejskich Hrti Leonini z XVI wieku.

Uliczki i kościoły w San Quirico d’Orcia

 


 

Panorama San Gimignano


25 km na północny-zachód od Sieny
Nie można nie odwiedzić San Gimignano, które jest jedną z najsłynniejszych pocztówek z Toskanii, na wzgórzu na wysokości 340 m stoi 14 wież wybudowanych pomiędzy XII a XIV stuleciem. Robi wrażenie ilość odwiedzających go turystów, jeśli wziąć pod uwagę wielkość miasta zamieszkałego przez 1400 dusz i znajdującego się na powierzchni 0,45 km2 (długie na 900 m i szerokie na 500m). odwiedza je rocznie około 3 milionów turystów. Całe miasto nazywane jest również Manhattanem Europy. Najwyższym jego punktem jest wieża Torre Grossa z której szczytu z wysokości 54 metrów można obejrzeć niezwykłą panoramę miasta i okolic. W San Gimignano całe miasto to jeden deptak dlatego samochody należy parkować przed murami.

W 1966 roku białe Vino Vernaccia pochodzące z San Gimignano jako pierwsze wino Włoskie otrzymało znak DOC. W 1993 roku otrzymało również DOCG. Dzisiaj produkcja tego szlachetnego trunku sięga 9 milionów butelek rocznie.



 



- Coś dla dzieciaków!
Średniowieczna osada Vinci rozbudowała się koło zamku hrabiego Guidi. Honorowym obywatelem tego malowniczego miasteczka jest Leonardo da Vinci – nieślubne dziecko zamożnego notariusza. W hołdzie jemu otworzono tutaj w 1953 muzeum „Leonardino” prezentujące zbiór makiet i konstrukcji maszyn mistrza.

„Człowiek z Vinci” Mario Ceroli- konstrukcja drewniana.




 



Piza dawne państwo-miasto znajduje się nad rzeką Arno, niedaleko morza. Ze swojego dawnego bogactwa do dziś pozostało niewiele, poza starym miastem skoncentrowanym na piazza dei Miracoli czyli Pole Cudów. Na którym stoi architektoniczne arcydzieło świata, sławna krzywa wieża w Pizie i towarzysząca jej katedra oraz koliste baptysterium i schowany nieco z boku monumentalny cmentarz Camposanto. Budowa wieży została rozpoczęta w 1173 i zakończona w 1360. Po kilkudziesiątkach lat wieża zaczynała przechylać się w związku z potężną masą oraz podmokłym gruntem. W 1988 roku wieża została zamknięta dla zwiedzających z powodu złego stanu technicznego. Przeprowadzone zostały skomplikowane prace konserwatorskie mające na celu zabezpieczyć i zatrzymać dalsze przechylanie wieży. Podkopane zostały fundamenty po przeciwnej stornie przechyłu co przyniosło pozytywny rezultat w postaci wyprostowania wieży nawet o 40 cm. Zwieńczeniem operacji ratowania zabytku było jej ponowne otwarcie dla zwiedzających w 2001 roku.


„Pinokio obywatel z Collodi lub z Chin” – na piazza dei Miracoli znajduje się liczne kramy proponujące rozmaite pamiątki dla turystów od „prawdziwych Rolexów” przez lampki nocne w kształcie wieży po figurki Pinokia - obywatela z Toskanii w każdym rozmiarze.

 


 

Mówi się, że Siena to ubogi krewny Florencji. Jednak siedzę sobie na tarasie jednej z licznych kawiarenek na Piazza del Campo i podziwiam wspaniałość miejscowej architektury i myślę, że to stwierdzenie jest niewiele warte. Pełno tutaj zabytkowych kamienic oraz wąskich starych ulic, które prowadzą turystów w kierunku Piazza del Campo. Jest to zbudowany w XIV wieku z cegły i marmuru rynek o wklęsłym kształcie muszli, na którym corocznie 2 lipca i 16 sierpnia, odbywa się słynna gonitwa konna - Palio. Wyścig trwa bardzo krótko i obejmuje 3 okrążenia Piazza del Campo. Zwycięzca gonitwy zostaje bohaterem miasta do czasu następnego wyścigu, tradycja trwa już kilkaset lat.

 


Palazzo Comunale Fonte Gaia

 


Piazza del Campo

 


 

Arezzo zbudowano na szczycie wzgórza otoczonego dolinami. Arezzo słynie z antykwariatów, jubilerów i złotników.
Największy parking znajduje się na via Giuseppe, stamtąd wspinamy się na wzgórze na którym znajduje się Fortezza Medicea oraz rozległy park. Stąd łatwo dotrzeć do najbardziej charakterystycznych zabytków w Arezzo, jak ogromny Piazza Grande otoczony kamienicami wzniesionymi w XV i XVII wieku, Katedra oraz kościół Santa Maria della Pieve. Jak również Piazza della Liberta i Piazze del Duomo

Piazza Grande

 


 

Pienza to arcydzieło urbanistyki zaprojektowane w XV wieku jako wzorowe miasto renesansowe. Historia Pienzy jest związana z papieżem Pie II Piccolomini (Piusem II). Można tu znaleźć wszystkie elementy wielkich średniowiecznych miast. Stary rynek, pałac biskupi, katedrę oraz ratusz których rozmiar jest nieproporcjonalny do wielkości miasta. W Pienza mieszkało kilkuset tubylców, na dzień dzisiejszy 1 500 obywateli. Miejscowość tętni życiem, organizowane są w nim liczne imprezy kulturalne. Miasto słynie także z Pecorino di Pienza - sera owczego.

Historyczne centrum Pienzy wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Widoki z muru obronnego Pienzy.
Pracownia ceramiki artystycznej obok miasta.

 

    

 


 

Tydzień mieszkaliśmy kilometr od „centrum” miasteczka Monticchiello, miejscowość jest tak mała, że nie zorientowaliśmy się, że również posiada ono swoje stare miasto, które położone jest na stromym wzgórzu. Potężna brama z kamienia prowadzi do miasta. Kilka wąskich ulic, kościół, zabytkowe kamienice, butik z haftowanymi wyrobami, trzy lokale gastronomiczne oraz starsi mężczyźni siedzący na ławkach jakby byli na nich zameldowani. Śliczne miasteczko, którego mieszkańcy raz do roku zamieniają się w aktorów. Każdego wieczoru w okresie około 3 tygodni Monticchiello staje się teatrem.

Monticchiello 450 dusz.  Brama wjazdowa



Jedna z uliczek w Monticchiello


Garaż pod średniowieczną bramą.



 

Kolejne niewielkie miasteczko położone na wzgórzu ze wspaniałymi widokami krajobrazu.


Dostawa winogrona do winiarni. Główna/jedyna uliczka w Montefolonico.


Zabytkowy dom mieszkalny. Wejście do kościoła.

Biuro Podróży TOSKAŃSKI SEN | Ośno 25 PL 88-430 Janowiec Wlkp | tel: +48 660 160 265 | fax: +48 52 569 10 71 | email: biuro@toskanskisen.pl